Blog

1 lutego 2020

Jak bezstresowo i bezpiecznie wylecieć na wymarzone wakacje

Wakacje to zawsze okres wzmożonego ruchu na Lotnisku Katowice-Pyrzowice. Czerwiec, lipiec i sierpień to tradycyjnie czas, w którym odprawiana jest zawsze największa liczba pasażerów. Wielu z nich po raz pierwszy wybiera się w podróż samolotem na wymarzone wakacje. Lot statkiem powietrznym wiąże się zawsze z całkowicie naturalnym stresem, a dodatkowo dochodzą tu emocje związane z samym wyjazdem oraz przygotowaniami do niego. Poniżej znajdą Państwo kilka przydatnych rad.

1. Lista przedmiotów zabronionych
Przed spakowaniem się należałoby zapoznać z listą przedmiotów zabronionych do przewozu w samolocie zarówno w bagażu rejestrowanym jak i podręcznym. Jest ona dostępna pod na stronie lotniska pod adresem:
https://www.katowice-airport.com/pl/dla-pasazera/przed-podroza/przedmioty-zabronione.
Przedmioty zabronione do przewozu w trakcie prześwietlania bagażu rentgenem zostaną natychmiast wykryte i w takiej sytuacji zostaniemy wezwani do manualnej kontroli naszego bagażu, a następnie wykryte przedmioty niedozwolone zostaną skonfiskowane i przeznaczone do utylizacji.

2. Waga bagażu rejestrowanego
Również podczas pakowania się musimy pamiętać o maksymalnie dozwolonej wadze bagażu rejestrowanego. Informacje na ten temat odnośnie dopuszczalnej wagi bagażu, która obowiązuje u danego przewoźnika, z którym polecimy na wakacje uzyskamy w biurze podróży, w którym wykupiliście Państwo swoje wakacje.

3. Port Lotniczy Katowice - Airport - zlokalizowany jest w miejscowości Pyrzowice, oddalonej o około 30 [km] od centrum Katowic
(nie należy mylić go z lotniskiem sportowym na Muchowcu w samych Katowicach)
Może się wydać to Państwu dziwne, ale każdego roku jest co najmniej kilka takich przypadków, gdy pasażerowie zamiast do Pyrzowic jadą na Muchowiec lub do samych Katowic. Najczęściej są to osoby spoza województwa śląskiego. Niestety taka sytuacja kończy się zazwyczaj tym, że po odkryciu swojego błędu, podróżni często nie zdążą dojechać na czas na odprawę lotniskową i tym samym nie uda im się wylecieć na wymarzone i często nie tanie wakacje.

4. Potrzebne dokumenty
Niezwykle istotne jest sprawdzenie ważności naszych dokumentów odpowiednio wcześniej przed planowaną podróżą. Niestety, co roku nagminnie zdarzają się przypadki, kiedy to już podczas samej odprawy biletowo-bagażowej, (zwłaszcza w przypadku rejsów czarterowych do krajów Strefy "Non-Schengen") pasażerowie dowiadują się, że na wakacje niestety nie polecą. O bieżących zmianach zasad wjazdu i pobytu w poszczególnych krajach Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje w Aktualnościach, które zamieszcza na swojej stronie internetowej.

5. Odprawa biletowo-bagażowa
Odprawa na rejsy zagraniczne zaczyna się na 2 [godziny], a zamykana jest na 40 [minut] przed planową godziną odlotu danego samolotu. Nie przyjeżdżajmy więc na lotnisko na ostatnią chwilę, aby uniknąć niepotrzebnego stresu i nerwów.

6. Kontrola bezpieczeństwa
Kontrola bezpieczeństwa to ważny i często stresujący pasażerów moment w podróży. Musimy się do niej odpowiednio przygotować. Najlepiej jeszcze przed podejściem do stanowiska kontroli powyciągać wszystko z kieszeni i na spokojnie włożyć to jeżeli to możliwe do bagażu podręcznego. Następnie należy ściągnąć pasek od spodni oraz wyciągnąć wszystkie metalowe przedmioty jakie mamy przy sobie (np.: telefon, zegarek, klucze, biżuterię itp.). Takie działania z naszej strony przyspieszą znacząco taką kontrolę. Musimy również pamiętać o wszelakich zabieranych na pokład samolotu płynach (tzn. napoje, perfum, itp.), gdyż pojemnik z jakimkolwiek płynem nie może przekraczać pojemności: 100 [ml], powyżej której opakowanie niespełniające powyższych wymogów zostanie nam zarekwirowane i przeznaczone do utylizacji.

7. Bagaż na lotnisku musi być zawsze przy nas
W okresie wakacyjnym najczęściej zdarzają się ewakuacje terminali lotniskowych z powodu pozostawionego przez pasażerów bagażu bez opieki. Wiąże się to z poważnymi zakłóceniami w pracy portu, a do ich realizacji zaangażowanych jest cały tabun obsługi naziemnej i nie tylko w postaci min.: oddziału saperów-minerów, pracowników Straży Granicznej, Policji, Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, Służb Ochrony Lotniska, itp. Pasażer, który pozostawił swój bagaż bez opieki, co spowodowało zarządzenie takowej ewakuacji i zostanie mu to udowodnione musi liczyć z pokryciem z własnej kieszeni nawet całych kosztów takiej nieuzasadnionej ewakuacji na lotnisku. Dlatego też musimy pilnować naszych bagaży, szczególnie po przylocie, gdy już rozluźnieni i zrelaksowani wsiadamy do swojego samochodu, a w trakcie przebywania na terenie lotniska pod żadnym pozorem nie możemy nawet, na krótką chwilę pozostawić go bez opieki.

11 października 2019

Nowe połączenia linii lotniczej Ryanair. Otwarcie bazy operacyjnej 2019/2020

Ryanair – tanie loty z lotniska Katowice-Pyrzowice

Pod koniec roku, w ofercie przewoźnika znajdą się loty do 11 europejskich miast, w tym:

 • Bolonia (2 x tyg. – wtorek/sobota)
 • Brindisi (2 x tyg. – poniedziałek/piątek)
 • Cork (2 x tyg. – czwartek/niedziela)
 • Dortmund (10 x tyg.)
 • Goteborg (2 x tyg. – środa/niedziela)
 • Katania (2 x tyg.)
 • Kijów (4 x tyg. – poniedziałek/środa/piątek/niedziela)
 • Kolonia/Bonn (3 x tyg. – wtorek/czwartek/sobota)
 • Manchester (3 x tyg. – wtorek/czwartek/sobota)
 • Oslo-Torp (3 x tyg. – wtorek/czwartek/sobota)
 • Pafos (1 x tyg. - niedziela)

Po zmianach jesienią Ryanair będzie na lotnisku Katowice obsługiwać rekordową liczbę aż 17 kierunków połączeń regularnych. Do tej pory samolotami Ryanair można było dotrzeć do: Aten, Birmingham, Dublina, Edynburga, Londynu (Stansted) i Mediolanu (Bergamo).

17 września 2019

Wizz Air zainaugurował połączenie z Katowic do norweskiego Ålesund

W poniedziałek 16 września 2019 roku linia lotnicza Wizz Air zainaugurowała nowe połączenie z Katowice Airport do norweskiego Ålesund. Aktualnie całoroczna trasa obsługiwana jest dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i piątki.

Ålesund to szóste połączenie do Skandynawii dostępne z pyrzowickiego lotniska. Wizz Air lata z Katowice Airport także do Bergen, Oslo-Torp, Malmö-Sturup, Sztokholmu-Skavsta i Stavanger.

W 2018 roku na wszystkich skandynawskich trasach z i do Pyrzowic podróżowało ponad 290 tys. osób, co stanowiło ok. 6% z całości liczby pasażerów obsłużonych w tym czasie. W 2020 roku prognozowany jest wzrost liczby podróżnych obsługiwanych na trasach do Szwecji i Norwegii. Nastąpi to w skutek poszerzania skandynawskiej siatki połączeń, co nastąpi już od rozkładu „Zima 2019/2020”, kiedy to linia lotnicza Ryanair uruchomi dwie, całoroczne trasy, to jest Oslo-Torp oraz Göteborg.

Źródło: katowice-airport.com


PEWNY PARKING - ul. Kolejowa 25, 42-625 Pyrzowice (woj. śląskie)   tel. 668 387 364   e-mail: biuro@pyrzowiceparking.com.pl   NIP: 6251041703